Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Wiadomości > Procedury sądowe reagowania na sytuacje kryzysowe z udziałem nieletnich.

XI Kongres Edukacja i Rozwój, zakończył się. Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA, jako partner wydarzenia przygotowała dwa wystąpienia.

W pierwszej części Elżbieta Piotrowska zaprezentowała główne aktywności FEPI i zaprosiła do współpracy dyrektorów szkół w związku z projektem podstawy programowej edukacji prawnej i obywatelskiej.
W drugiej części Sędzie Jola Jeżewska i Maja Jabłońska poprowadziły wykład na temat procedur reagowania w sytuacji, w której niewłaściwe zachowania nieletnich doprowadzają ich przed sąd. W wystąpieniu nakreśliły różnice pomiędzy postępowaniem opiekuńczym, postępowaniem karnym oraz postępowanie wg przepisów ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz omówiły cele postępowania i możliwości oddziaływań wychowawczych w oparciu o ostatnią z nich.
Postępowanie w oparciu o u.w.r.n. toczy się w Sądzie Rodzinnym i jego celem jest realizacja zasady dobra nieletniego przy uwzględnieniu wszelkich okoliczności jego dotyczących. Dlatego też prelegentki zwróciły się do dyrektorów z apelem, aby w przypadku, kiedy Sąd Rodzinny prosi ich o opinię w sprawie nieletniego, przygotowywali ją z uwzględnieniem szerokiego kontekstu cech ucznia jak i warunków w jakim żyje. Bowiem sąd rodzinny w takich sprawach, kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, a informacje uzyskane od dyrektorów szkół pomagają poznać rzeczywistą sytuację nieletniego. Instytucje takie jak szkoła, mają obowiązek udzielania informacji na żądanie sądu rodzinnego (art. 5 u.w.r.n.)

Sędzie opowiedziały o środkach, jakie może zastosować Sąd w oparciu o to postępowanie, które nie prowadzi do penalizacji lub zadośćuczynienia, ale ma charakter wychowawczy i naprawczy. Zwróciły uwagę, że niestety część z nich jest trudno dostępna, np.: ośrodki kuratoryjne, w których młodzież może uczestniczyć w zajęciach popołudniowych, korzystać z pomocy wolontariuszy i dodatkowych zajęć lub zakłady lecznicze, w którym są udzielane nieletnim świadczenia zdrowotne z zakresu opieki psychiatrycznej lub leczenia uzależnień.

Pozytywne przyjęcie przez dyrektorów szkół potwierdziło, że niezbędne są spotkania dyrektorów szkół z Sędziami, wyjaśniające kwestie procesowe oraz integrujące oba środowiska. Współpraca jest niezbędna dla dobra osoby niepełnoletniej, która ma problemy wychowawcze i podlega rygorom ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

XI Kongres Edukacja i Rozwój odbył się w dniach 21 – 22 października br. w Jachrance i skupił uwagę dyrektorów szkół, samorządowców, przedstawicieli wyższych uczelni na obecnie najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed Edukacją. Organizatorem Kongresu jest Wolters Kluwer Polska.