Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA > Co robimy? > Dzień Edukacji Prawnej

2023

1 z 7

Dzień Edukacji Prawnej – 15.03.2023 r.

„Sprawczy obywatel” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który obchodzimy 15 marca. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności jako obywatela, a aktywni obywatele są niezbędnym  czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a Partnerem największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

W tym roku, zapraszamy zainteresowanych do udziału w webinariach, do lektury artykułów z cyklu „Bliżej prawa” na stronie internetowej Prawo.pl, do spotkań z sędziami na terenie całego kraju oraz zapoznania się z materiałami edukacyjnymi umieszczonymi na stronie naszej Fundacji.

W dniu 15 marca 2023 r. zapraszamy uczniów na trzy webinaria on-line. Nauczycieli zgłaszających uczniów do udziału prosimy o kontakt na adres: fundacja@iustitia.pl . Zwrotnie prześlemy informację o sposobie logowania. Wziąć udział w webinariach można także poprzez profil Fundacji na Facebooku.

 

  1. „Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?”, godz. 9.00 – 9.40 – mec. Piotr Wojciechowski i Elżbieta Piotrowska-Albin – wiceprezes FEPI.
  2. „Współczesna młodzież a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harrego Potter”, godz. 10.00 – 10.40 – prof. Ewa Łętowska i Michała Szwestka – nauczyciel, twórca Potyczek prawnych.
  3. „Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”, godz. 11.00 – 11.40 – Daria Górniak-Dzioba – radczyni prawna i mediatorka sądowa.

 

Opis webinariów:

  1. Pierwsza umowa o pracę. Co muszę wiedzieć?”, 15 marca 2023r., godz. 9.00 – 9.40.

W badaniu młodzieży szkół średnich, które przeprowadziliśmy w 2022 roku, prawie 70% badanych uczniów wskazało na zainteresowanie tematem pierwszej umowy o pracę.  Wychodząc naprzeciw tej potrzebie z okazji Dnia Edukacji Prawnej zapraszamy na webinarium.

Odpowiemy na pytania:

  1. Jak powinien przebiegać proces angażowania pracownika do pracy zgodny z prawem?
  2. Na co trzeba zwrócić uwagę angażując się po raz pierwszy do pracy?
  3. Co powinna zawierać umowa o pracę, a czego nie powinna zawierać?

 

Rozmawiać będą:

Elżbieta Piotrowska-Albin – socjolog, wydawca, autorka, Dyrektor Działu Analiz i Badań Marketingowych w Wolters Kluwer Polska, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Piotr Wojciechowski – adwokat, wykładowca akademicki, publicysta.

Wykłada prawo pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Collegium Humanum, Wyższej Szkole Menadżerskiej, publikuje książki i artykuły prasowe.

W latach 2001 -2008 pracownik Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, w latach 2004 – 2008 jako jego Wicedyrektor. Czynnie uczestniczył we wszystkich jego pracach o charakterze opiniodawczym, legislacyjnym, współpracy międzynarodowej oraz nadzorczym nad działalnością kontrolną inspektorów pracy na terenie kraju. W 2006 r. złożył egzamin państwowy na inspektora pracy.

W latach 1998 – 2001 pracował w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,  pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej działającej przy Ministrze Pracy oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy zajmującej się tworzeniem nowego ustawodawstwa pracy.

  1. „Współczesna młodzież a problem hejtowania na przykładach zaczerpniętych z lektury Harry Pottera”, 15 marca 2023 r., godz. 10.00 – 10.40.

Podczas webinarium młodzież pozna odpowiedź na pytania:

  1. Czym jest mowa nienawiści?
  2. Jakie mogą być konsekwencje prawne stosowania mowy nienawiści?
  3. Jakie mogą być konsekwencje stosowania mowy nienawiści na przykładach z historii nowożytnej?

 

Rozmawiać będą:

Profesor Ewa Łętowska – profesor doktor habilitowany nauk prawnych; członek rzeczywisty PAN, członek korespondent PAU, pierwsza rzecznik praw obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka) oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych  muzyce poważnej.

Michał Szwestka – z wykształcenia prawnik, z pasji – nauczyciel.

Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich oraz czynny zawodowo nauczyciel. Pomysłodawca i organizator konkursu „Potyczki prawne”, który ma status konkursu wojewódzkiego. W 2023 roku jest już 5-ta edycja. Więcej na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/search/top?q=potyczki%20prawne. 

  1. „Jest sprawa – młody konsumencie poznaj swoje prawa”, 15 marca 2023 r., godz. 11.00 – 11.40.

Konsumentami jesteśmy wszyscy, dlatego warto poznać swoje prawa. Efektem webinarium będzie zrozumienie zagadnienia oraz znajomość  podstawowych praw w tym zakresie.

Uczeń po zajęciach:

  1. zna pojęcie „konsument”,
  2. zna zachowania charakteryzujące „świadomego konsumenta”,
  3. wie co zrobić z produktem nie spełniającym warunków umowy lub produktem wadliwym,
  4. świadomie dokonuje zakupów
  5. wie jak reklamować wadliwy towar

 

Prowadząca:

Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna i mediatorka sądowa wpisana na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Włocławku, Sądzie Okręgowym w Toruniu i Sądzie Rejonowym w Płocku, członkini Komisji Praw Człowieka przy OIRP w Toruniu.

 

W tym roku wracamy także do bezpośrednich spotkań w ramach DEP, które praktykowaliśmy przed pandemią COVID. Na terenie całego kraju odbędą się zajęcia z udziałem sędziów, adwokatów i prokuratorów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w symulowanych rozprawach i zwiedzania sądów.

 

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które zostaną  opublikowane 15 marca na  portalu Prawo.pl:

  1. Czy można zapłacić karę za brak biletu, gdy w metrze nie działał biletomat?
  2. Jak założyć start-up?
  3. Czy warto skorzystać z pozwu zbiorowego w sprawach frankowych?
  4. Jak sprzedać mieszkanie bez podatku?
  5. Jakie są warunki zwolnienia z podatku od darowizn przekazywanych rodzinie?
  6. Co może sprawdzać pracodawca podczas pracy zdalnej?
  7. Jak firma może bronić się przed hejtem w sieci i fałszywymi opiniami?
  8. Jak i kiedy może wylegitymować nas policja, czego możemy żądać, co warto sprawdzić?
  9. Jak wyglądają badania podczas kwalifikacji do wojska, jakie choroby wykluczają służbę?
  10. Jak wyrobić paszport po zmianie przepisów?
  11. Na co student powinien zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie?
  12. Komu i na jakich zasadach przysługuje dopłata do prądu?
  13. Co można zrobić, gdy wiemy o przemocy w otoczeniu – zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci?
  14. Kiedy przysługuje zwolnienie z kosztów sądowych?
  15. Czym różni się umowa o pracę od umowy cywilnoprawnej?
  16. Jakie prawa ma pacjent onkologiczny i jak wygląda ścieżka leczenia?
  17. Kiedy warto złożyć skargę do rzecznika praw pacjenta?

 

Przypominamy również już wcześniej nagrane materiały edukacyjne – https://www.edukacja.iustitia.prawo.pl/co-robimy/materialy-edukacyjne/#0, do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą nie tylko w Dniu Edukacji Prawnej, takie jak m.in.:

  • Bajka o królewnie, która zniosła wszystkie prawa,
  • Proces wilka – dwie części,
  • Prawa zwierząt w świecie prawa człowieka,
  • Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez policję.

 

Poniżej publikujemy plakat przygotowany z okazji Dnia Edukacji Prawnej.

Plakat jest możliwy do pobrania w wersji pdf. Najlepszy format do wydruku to A3.

Polecamy szczególnie:

  • szkołom, które chcą się pochwalić udziałem w Dniu Edukacji Prawnej;
  • sędziom, adwokatom, radcom prawnym oraz innym prawnikom, którzy organizują spotkania w ramach Dnia Edukacji Prawnej.

Pobierz plakat

2022

2 z 7

Dzień Edukacji Prawnej – 15.03.2022r.

Hasło tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, „Łączy nas praworządność”, nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji toczącej się poza naszymi granicami wojny oraz sporów o praworządność w naszym kraju. Również w tym roku, z uwagi na ciągle trwającą pandemię COVID-19, działania edukacyjne przeprowadzimy przede wszystkim z wykorzystaniem zdalnej komunikacji, chociaż już wiemy, że w niektórych sądach spotkania z uczniami już są planowane. Wydłużymy też naszą aktywność z jednego dnia na tydzień.

Dzień Edukacji Prawnej jest symbolicznym zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a Partnerem największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

W dniu 15 marca 2022 r. zapraszamy uczniów na trzy webinaria on-line. Nauczycieli zgłaszających uczniów do udziału prosimy o kontakt na adres: fundacja@iustitia.pl . Zwrotnie prześlemy informację o sposobie logowania. Wziąć udział w webinariach można także poprzez profil Fundacji na Facebooku

  1. Skąd się bierze prawo i jak je okiełznać? 15.03.2022, godz. 8.50 – 9.30

Rozmawiać będziemy na temat źródeł prawa, baz informatycznych i zasadzie „Ignorantia iuris nocet”. Pokażemy, w jaki sposób okiełznać informację o stale zmieniającym się prawie i jak informatyka wspiera wszystkich potrzebujących.

Rozmawiać będą:

Jacek Jasionek, prawnik, pracownik Wolters Kluwer, Redaktor Naczelny redakcji programów dla sędziów i pełnomocników. Wykładowca akademicki (informatyka prawnicza). Działacz społeczny na rzecz równości.

Radosław Łukasik, prawnik, Dyrektor Segmentu Administracji Państwowej, Wolters Kluwer Polska, członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Elżbieta Piotrowska-Albin, socjolog, wydawca, autorka, Dyrektor Działu Analiz i Badań Marketingowych w Wolters Kluwer Polska, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

  1. Po co nam to NATO i Unia Europejska? 03.2022, godz. 12.00 – 12.40

Sędziowie Jolanta Jeżewska i Marta Kożuchowska- Warywoda wyjaśnią na czym polega nasze członkostwo w Unii Europejskiej, jakie są związane z tym obowiązki i co dzięki temu zyskujemy. Przedstawimy gwarancje związane z bezpieczeństwem, które zapewnia nam Sojusz Północnoatlantycki. Opowiemy o podstawowych zadaniach NATO z zakresu bezpieczeństwa oraz o tym, w jaki sposób Państwa sojuszu mogą wspierać Ukrainę w trakcie konfliktu zbrojnego z Rosją.

  1. Po co nam europejskie sądy? 03.2022, godz. 12.50 – 13.30 (link do wydarzenia na stronie)

Sędziowie Monika Ciemięga i Joanna Sikora-Hetnarowicz przedstawią zakres działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyjaśnią w jakich sprawach i na jakich zasadach można wnieść skargi do tych sądów. Przybliżą funkcjonowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i odpowiedzą na pytania o jego kompetencje w przypadku konfliktów zbrojnych.

 

W najbliższym czasie na stronie internetowej www.edukacja.iustitia.prawo.pl oraz na profilu Fundacji https://www.facebook.com/FEPI.fundacja.iustitia zostanie ogłoszony konkurs dla młodzieży i nauczycieli WSZYSCY RÓWNI WOBEC PRAWA.

 

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które opublikowane zostaną 15 marca na stronie internetowej i profilu Facebook Fundacji oraz stronie www.prawo.pl. Lista tytułów jest następująca:

  1. Dobre serce się opłaca – darowizny na rzecz Ukrainy można odliczyć w PIT
  2. PCC – Przy zakupach powyżej 1000 zł między osobami fizycznymi, w wielu codziennych transakcjach, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – kiedy, jak to zrobić, kto jest zwolniony
  3. Umowa najmu mieszkania – jak zawrzeć, na co uważać, jakie odrębności dotyczą cudzoziemców
  4. Jak założyć działalność gospodarczą i czy są jakieś ograniczenia dla cudzoziemców
  5. Ubezpieczenia podróżne – co jest ważne w polisie, jaki jest zakres ochrony, na co zwracać uwagę w umowach
  6. Jak dochodzić zapłaty alimentów
  7. Jak zawiadomić o popełnieniu przestępstwa – np. gdy ktoś został okradziony czy napadnięty
  8. Pełnoletni uczniowie w szkole – co im wolno, a czego nie, za co odpowiadają, gdzie kończy się kuratela rodziców
  9. Po co jest ubezpieczenie zdrowotne, do czego daje prawo – czy nie wystarczy prywatna opieka medyczna
  10. Jak się zatrudnić – na co zwracać uwagę, zawierając umowę o pracę i zlecenia
  11. Na jakie badania skierowanie może wypisać lekarz rodzinny, jak postępować z e-skierowaniem i e-receptą
  12. Jak wyrobić dowód osobisty
  13. Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadków – w jakiej wysokości, w jakim terminie, kto jest zwolniony
  14. Kiedy student może zostać skreślony z listy studentów i jak się odwołać od takiej decyzji

 

Ponadto z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia udostępnia książki Wolters Kluwer z rabatem 20% na książki Wolters Kluwer. Aby skorzystać z promocji w Profinfo.pl wpisz w koszyku kod: DEP2022 www.profinfo.pl  Oferta jest ważna do 20 marca 2022.

Polecamy uwadze te tytuły: Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami, Prawa zwierząt. Praktyczny poradnik, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z płytą CD, a także Skradziona kultura. Jak zachód wykorzystuje cudzą własność intelektualną. Czekamy na dodruk Apteczka prawna. Lex bez łez.

Przypominamy również już wcześniej nagrane materiały edukacyjne – https://www.edukacja.iustitia.prawo.pl/co-robimy/materialy-edukacyjne/#0, do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą, takie m.in. jak:

  • Bajka o królewnie, która zniosła wszystkie prawa
  • Proces Wilka – część I
  • Proces Wilka – część II
  • Prawa zwierząt w świecie prawa człowieka
  • Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez policję

Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” prowadzi obecnie badania na temat zainteresowań młodzieży tematyka prawną. Raport zostanie wkrótce ogłoszony, ale już widzimy, jak intersująca może to być inspiracja dla zajęć prowadzonych z młodzieżą.

Zapraszamy również na indywidualne lekcje klasie sędziami i prawnikami za pośrednictwem aplikacji np. Microsoft Teams. Proponujemy organizację 45 minutowych spotkań – wykładów poświęconych następującym tematom:

  • prawo rodzinne
  • prawo karne i wykroczenia
  • prawa zwierząt
  • prawa autorskie
  • prawa człowieka

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt na adres e-mail: fundacja@iustitia.pl Proponujemy spotkania w dogodnym dla Państwa czasie i terminie w bieżącym roku szkolnym.

 

Szczegółowe informacje na temat webinariów w dniu 15.03. 2022 roku.

  1. Skąd się bierze prawo i jak je okiełznać?

 15.03.2022, godz. 8.50 – 9.30

Rozmawiać będziemy na temat źródeł prawa, baz informatycznych i zasadzie „Ignorantia iuris nocet”. Pokażemy, w jaki sposób okiełznać informację o stale zmieniającym się prawie i jak informatyka wspiera wszystkich potrzebujących.

Odpowiemy na pytania:

  1. co to takiego są źródła poznania prawa?
  2. skąd najczęściej czerpiemy wiedzę o obowiązującym prawie?
  3. po co nam wiedza o tym, jakie jest prawo?
  4. jakie są obecnie dostępne źródła poznania prawa?
  5. Jaki jest związek informatyki i prawa

Rozmawiać będą:

Jacek Jasionek, prawnik, pracownik Wolters Kluwer, Redaktor Naczelny redakcji programów dla sędziów i pełnomocników. Wykładowca akademicki (informatyka prawnicza). Działacz społeczny na rzecz równości.

Radosław Łukasik, prawnik, Dyrektor Segmentu Administracji Państwowej, Wolters Kluwer Polska, członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

Elżbieta Piotrowska-Albin, socjolog, wydawca, autorka, Dyrektor Działu Analiz i Badań Marketingowych w Wolters Kluwer Polska, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

 

  1. Po co nam to NATO i Unia Europejska ?

15.03.2022, godz. 12.00 – 12.40

Sędziowie Jolanta Jeżewska i Marta Kożuchowska- Warywoda wyjaśnią na czym polega nasze członkostwo w Unii Europejskiej, jakie są związane z tym obowiązki i co dzięki temu zyskujemy. Przedstawimy gwarancje związane z bezpieczeństwem, które zapewnia nam Sojusz Północnoatlantycki. Opowiemy o podstawowych zadaniach NATO z zakresu bezpieczeństwa oraz o tym, w jaki sposób Państwa sojuszu mogą wspierać Ukrainę w trakcie konfliktu zbrojnego z Rosją.

  1. Po co nam europejskie sądy?

15.03.2022, godz. 12.50 – 13.30

Sędziowie Monika Ciemięga i Joanna Sikora-Hetnarowicz przedstawią zakres działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyjaśnią w jakich sprawach i na jakich zasadach można wnieść skargi do tych sądów. Przybliżą funkcjonowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i odpowiedzą na pytania o jego kompetencje w przypadku konfliktów zbrojnych.

 

2021

3 z 7

Dzień Edukacji Prawnej – 15.03.2021r.

„Łączy na praworządność” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który, jak co roku, obchodzimy 15 marca. W tym roku, z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, działania edukacyjne przeprowadzimy z wykorzystaniem zdalnej komunikacji. Z żalem zrezygnowaliśmy z organizacji spotkań na terenie sądów i wizyt w szkołach.

 

 

Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a Partnerem największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

 

W dniu 15 marca 2021 r. zapraszamy uczniów na trzy webinary, które odbędą się poprzez platformę Facebook:

 

    • godz. 10.00 „Zabawa, zabawa czyli przewodnik rozsądnego imprezowicza – prowadzący: sędziowie Jolanta Jeżewska i Marta Kożuchowska-Warywoda (link do wydarzenia na stronie)
    • godz. 11.15 „Prawa zwierząt w świecie praw człowieka” – prowadzący: adwokatka Karolina Kuszlewicz i Elżbieta Piotrowska-Albin (link do wydarzenia na stronie)
    • godz. 12.30 „Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez Policję” – prowadzący: sędziowie Monika Ciemięga i Igor Tuleya. (link do wydarzenia na stronie)

 

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do udziału w webinarach na adres e-mail: fundacja@iustitia.pl Zwrotnie prześlemy informację o sposobie logowania.

 

W najbliższym czasie na stronie internetowej www.edukacja.iustitia.prawo.pl oraz na profilu Fundacji https://www.facebook.com/FEPI.fundacja.iustitia zostanie ogłoszony konkurs dla młodzieży i nauczycieli dotyczący praw i obowiązków konstytucyjnych.

 

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które opublikowane zostaną 15 marca na stronie internetowej i profilu Facebook Fundacji oraz stronie www.prawo.pl.

 

Lista tytułów jest następująca:

  1. Jak odwołać się od mandatu za łamanie obostrzeń w pandemii
  2. Jak ubiegać się o alimenty
  3. Czy pracodawca może zmusić do wykorzystania urlopu w konkretnym terminie
  4. Co może pracownik w social media, a czego pracodawca może mu zabronić
  5. Ile są ważne e-recepta i e-skierowanie
  6. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19
  7. Jak można odizolować sprawcę przemocy
  8. Jakie sprawy można załatwić w urzędzie przez internet
  9. Wchodzą nowe dowody osobiste – czy trzeba wymieniać stare
  10. Ulgi i odliczenia w rocznym PIT – z czego warto korzystać
  11. Darowizny w rodzinie – kto i kiedy jest zwolniony z podatku 
  12. Jak sprzedać w 2021 roku mieszkanie bez podatku
  13. Jak odwołać się od skreślenia z listy studentów
  14. Jak uzyskać pozwolenie na budowę i co można zrobić elektronicznie
  15. Kiedy warto założyć spółkę, niż jednoosobową działalność gospodarczą

 

Ponadto w dniach 15 – 20 marca publikacje książkowe, dotyczące zagadnień, o których będziemy rozmawiać w czasie webinarów dostępne będą z 23% rabatem na stronie www.profinfo.pl. Polecamy uwadze te tytuły: Apteczka prawna. Lex bez łez, Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami, Prawa zwierząt. Praktyczny poradnik, Zbiór Karny Plus, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z płytą CD.

 

Zapraszamy również na indywidualne lekcje klasie sędziami i prawnikami za pośrednictwem aplikacji np. Microsoft Teams. Proponujemy organizację 45 minutowych spotkań – wykładów poświęconych następującym tematom:

  • prawo rodzinne
  • prawo karne i wykroczenia
  • prawa zwierząt
  • prawa autorskie
  • prawa człowieka

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt na adres e-mail: fundacja@iustitia.pl Proponujemy spotkania w dogodnym dla Państwa czasie i terminie w bieżącym roku szkolnym.

2020

4 z 7

UWAGA!!! Komunikat Zarządu Fundacji

 

W związku z epidemią koronawirusa COVID-19, kierując się troską o stan zdrowia naszego społeczeństwa, podjęliśmy decyzję o przesunięcie obchodów Dnia Edukacji Prawnej  na inny termin po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego. Wstępnie, spotkania edukacyjne planujemy na 22 maja 2020 r. (piątek) w przeddzień Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, co będzie znakomitą okazją na uświetnienie tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasza propozycja, uwzględniająca bezpieczeństwo zdrowotne spotka się z Państwa akceptacją. O szczegółach poinformujemy w kolejnych komunikatach.

Dzień Edukacji Prawnej w 2020 r. – przesuwamy termin.

„STOP HEJT!” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Intencją organizatorów jest dołączenie do ruchu społecznego, który przeciwstawia się mowie nienawiści oraz wszelkim przejawom agresji, jako godzących w podstawowe prawa człowieka i demokratyczne państwo prawa. Symulowane rozprawy w sądach, konkursy, wykłady, webinaria, a nawet premiera filmowej bajki  – te i wiele innych działań jest planowanych z okazji Dnia Edukacji Prawnej na terenie całego kraju.  Do pobrania  Plakat DEP 2020.pdf

Plakat DEP 2020.jpg

Dzień Edukacji Prawnej jest symbolem zaangażowania sędziów i partnerów wydarzenia w całoroczną  działalność edukacyjną. Przykładem niech będzie Pomorski Tydzień Edukacyjny, który trwa w dniach 16-20 marca. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, a współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”. Jego celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Na terenie całego kraju odbędą się zajęcia z udziałem sędziów, adwokatów i prokuratorów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w symulowanych rozprawach i zwiedzania sądów. W tym roku Patronat  Honorowy nad Dniem Edukacji Prawnej przyjęli: Sąd Najwyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Partnerem merytorycznym jest również największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

W tym roku tematem głównym będzie, przeciwdziałanie mowie nienawiści – z raportu Fundacji Batorego z 2017 roku „Mowa nienawiści, mowa pogardy” wynika, że z hejtem w sieci spotkało się w naszym kraju aż 54,3% dorosłych i 95,6% młodzieży. Hejt, nienawiść, dyskryminacja, obrażanie, wzywanie do aktów agresji, fake newsy w Internecie mają bardzo konkretne skutki, często tragiczne dla ofiar, są jak broń, która rani psychikę, kaleczy, zabija. Jako zjawisko społeczne jest problemem globalnym, jest też problemem politycznym. Jakie są mechanizmy jego powstawania, w jaki sposób prawo traktuje takie destrukcyjne zachowania, jak każda osoba może się im przeciwstawiać, jak solidaryzować się z ofiarami? – Dzień Edukacji Prawnej będzie okazją rozmowy i zdobycia konkretnej wiedzy. Warto pamiętać, że nienawiść ma swój wzorcowy kontrapunkt –  jest to zrozumienie, rozmowa, szacunek, akceptacja różnorodności, poszanowanie praw człowieka i jednostki.

Premiera filmowej bajki „O królewnie, która zniosła wszystkie prawa” – już 13 marca.

Dzieci małe oraz duże zapraszamy 13 marca na internetową premierę bajki „O królewnie, która zniosła wszystkie prawa”, która odbędzie się poprzez kanały komunikacyjne Fundacji oraz Wolters Kluwer Polska. Film powstał z inicjatywy pracowników Wolters Kluwer Polska i przez nich jest zrealizowany. Jest też zachętą do podejmowania działań artystycznych o tematyce prawnej przez szkoły oraz wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie dotyczącym przeciwdziałaniu mowie nienawiści, ogłoszonym 13 marca.

Ciekawą formą współpracy ze szkołami jest możliwość nagrania lekcji prawa lub przygotowanie scenariusza lekcji o prawie i następnie udostępnienie w otwartych zasobach edukacyjnych Fundacji. Zapraszamy do współpracy nauczycieli.

Partnerem Dnia Edukacji Prawnej jest Wolters Kluwer Polska, który na co dzień podejmuje działania upowszechniające wiedzę prawną zarówno wśród prawników, jak i szerszego grona odbiorców. W obecnej chwili, kiedy epidemia koronawirusa ogranicza spotkania bezpośrednie, wagi nabiera program wydarzeń przygotowany przez Wolters Kluwer Polska w oparciu o Internet dostępny poprzez stronę informacyjną, która obecnie jest aktualizowana http://www.DEP.wolterskluwer.pl  A tam m. in.:

  • w cyklu artykułów „Bliżej Prawa” np. Co warto wiedzieć o pracy zdalnej w związku z epidemią koronawirusa COVID – 19. Ale nie tylko – SPRAWDŹ

  • 13. marca godz. 12.30 webinar pt. „Jak przeciwdziałać hejtowi i dyskryminacji”. Rozmowa Patrycji Rojek Socha z Prawo.pl z mec. Aleksandrą Ejsmont, realizującą m.in. projekt #Spotkaniazparagrafem, w którym podejmowane są m.in. prawne problemy mowy nienawiści, stalkingu, czy cyberprzestępczości. SPRAWDŹ! 

 

Promowane są również publikacje na temat prawa skierowane do młodzieży – m. in. Apteczka prawna. Lex bez łez oraz Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami, które stanowią wsparcie dla uczniów i nauczycieli w poznawaniu i rozumieniu prawa. Z tej okazji w dniach 13 – 17 marca wybrane książki dostępne są z 25% rabatem.

 

Dzień Edukacji Prawnej w Sądach powszechnych w całym kraju.

 

Zapraszamy szkoły do nawiązania kontaktu z lokalnymi sądami powszechnymi w celu zaplanowania udziału uczniów i nauczycieli w Dniu Edukacji Prawnej 13. Marca 2020 r. oraz śledzenia stron internetowych www.iustitia.pl  oraz www.edukacja.iustitia.prawo.pl. Więcej informacji na temat Dnia Edukacji Prawnej znajdą Państwo na stronie www.edukacja.iustitia.prawo.pl/wydarzenia/dzien-edukacji-prawniczej.

 

  1. Oddział w Lublinie

 

Kafejka Prawna „Z sędzią przy ławie i kawie”

 

O aktualnej pracy sędziego, o potrzebie aktywności publicznej, o trudnych wyborach i dylematach moralnych

 

Organizatorzy: Lubelski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Stowarzyszenie im. Prof. Z. Hołdy

 

Data: 16 marca 2020 r. godz. 18.00

Restauracja Sielsko-Anielsko, Lublin, ul. Stary Rynek 17

 

  1. Oddział Toruńsko-Wrocławski

 

Kafejka Prawna „Co w prawie piszczy” we Włocławku – data 25 marca 2020 r. godz. 17.00-19.00, Centrum Kultury Browar B

 

Temat: Co teatr ma wspólnego z sądem? Spotkanie z reżyserką filmową i teatralną Magdalena Łazarkiewicz, Czy w Sądzie są elementy teatru? Czy możliwy jest bunt jednostki wobec hipokryzji społeczeństwa? Te i inne prawne i społeczne problemy staną się kanwą naszego spotkania.

Kontakt Jarosław Konopko tel. 609-538-069

 

  1. Oddział w Opolu

 

Sąd Okręgowy w Opolu, częściowo 16 marca 2020 r. – planowane jest zwiedzanie sądu, symulacje rozpraw, edukacja o prawie i pracy sędziów (co najmniej 6 grup)

 

Sąd Rejonowy w Opolu, w którym planowane jest zwiedzanie sądu, edukacja o prawie, warsztaty z postępowania w sprawach nieletnich z uwzględnieniem tematu hejtu, ewentualnie  symulacje rozpraw (co najmniej 10 grup),

Sąd Rejonowy w Prudniku – zwiedzanie sądu, edukacja o prawie i zajęcia dot. hejtu (9 grup),

Sąd Rejonowy w Brzegu, zwiedzanie sądu i spotkania z sędziami (3 grupy),

Sąd Rejonowy w Głubczycach – zajęcia o hejcie (1 grupa),

Sąd Rejonowy w Oleśnie – lekcje w dwóch klasach – w szkołach podstawowych w Cieciulowie i Praszce,

Sąd Rejonowy w Nysie – symulacje rozpraw i zwiedzanie sądu (10 grup),

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu, prelekcje dotyczące cyberprzemocy i hejtu prowadzone przez kuratorów rodzinnych, zaplanowane na kilka najbliższych tygodni (4 klasy),

Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich zwiedzanie sądu i spotkania z sędziami.

Osoba kontaktowa: Monika Ciemięga tel. 605-722-090

 

  1. Oddział w Poznaniu

 

Data: 20 marca 2020 r. godz. 10.00-12.00

Swarzędzka Sala Koncertowa w Zalesewie, ul. Jana Heweliusza 26

Organizatorzy: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Oddział Wielkopolski, Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu, Szkoła podstawowa nr 2 Zalasewie, Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu i Okręgowa rada Radców Prawnych w Poznaniu

 

Symulowana rozprawa: Sąsiedzka zadyma o dym z komina

 

Przedmiot inscenizowanego procesu będzie bardzo poważny, społecznie istotny, dotyczący niemal każdego mieszkańca i przechodnia. Dymy w powietrzu, konflikty sąsiedzkie, interwencje Straży Miejskiej… Smog, o którym codziennie słyszymy oraz jego konsekwencje, a ogólnie ochrona środowiska, są przedmiotem żywego zainteresowania i ostrych dyskusji. Stan faktyczny sprawy dotyczy miejscowości Grzymałowo, a scenariusz inspirowany jest autentycznymi procesami z innych części Polski. Powodowie wnieśli powództwo o zaniechanie przez pozwanych sąsiadów immisji – zakazanie palenia w starym piecu CO na węgiel oraz korzystania z grilla w porze letniej, na podstawie przepisu art. 144 Kodeksu cywilnego, w świetle którego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

 

  1. Oddział we Wrocławiu

 

Debata Oksfordzka

 

  1. Oddział w Warszawie

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

 

Data 12 marca 2020 r. godz. 10.00-12.30

2 klasy SP nr 350 w Warszawie

  1. Prezentacja dot. Przeciwdziałania mowie nienawiści – osoby prowadzące red. Sławomir Matczak, sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda

 

  1. symulowana rozprawa karna

Osoba kontaktowa: Marta Kożuchowska – Warywoda, tel. 501-126-222

Data 13 marca 2020 r. godz. 10.00-12.30

2 klasy – szkoły podstawowe

 

  1. Prezentacja dot. Przeciwdziałania mowie nienawiści – osoby prowadzące red. Sławomir Matczak, sędzia Katarzyna Wróbel-Zumbrzycka
  2. Symulowana rozprawa karna

Osoba kontaktowa: Katarzyna Wróbel-Zumbrzycka tel. 600-276-661

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie

 

Data 13 marca 2020 r.

– zwiedzanie budynku sądu

– symulowana rozprawa

Osoba kontaktowa: Dorota Loryś – Kosylo tel. 692-406-034

 

  1. Odział w Rzeszowie

 

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, ul. Gen. Józefa Kustronia 4, 35-303 Rzeszów

Data 13 marca 2020 r. godz. 9.30 i 11.30

 

Dwie symulacje rozpraw z udziałem studentów wydziału prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Osoba kontaktowa: Katarzyna Baryła tel. 607-443-106

 

 

  1. POMORSKI TYDZIEŃ EDUKACJI PRAWNEJ 16-20 MARCA 2020 R.

 

 

 

Godziny PONIEDZIAŁEK

16.03.2020 ROKU

WTOREK

17.03.2020 ROKU

ŚRODA

18.03.2020 ROKU

CZWARTEK

19.03.2020 ROKU

PIĄTEK

20.03.2020 ROKU

9.00-10.00 SALA 312

GODZ. 09.00-10.00

Prezentacja o mowie nienawiści  (SSR H. Dumanowska- Łosin)

 1 klasa z 7-8 klasy szkoły podstawowej lub liceum

SALA 312

GODZ. 09.00- 10.15

symulacja rozprawy przygotowana przez uczniów klasy patronackiej IUSTITIA z IX LO w Gdyni,

60 osób z klas 5-6 szkoły podstawowej

SALA 130

GODZ. 09.00-10.00

Prezentacja o mowie nienawiści  (SSR M. Szeleźniak)

 1 klasa z 7-8 klasy szkoły podstawowej lub liceum

SALA 312

GODZ. 09.00-10.00

Prezentacja o mowie nienawiści  (SSR M. Szeleźniak)

1 klasa z 7-8 klasy szkoły podstawowej lub liceum

SALA 130

GODZ. 09.00-09.50

symulacja rozprawy (sekr. J. Rejman)

2 klasy z I-II klasy szkoły podstawowej

10.00- 11.00 SALA 312

GODZ. 10.00-11.00

Prezentacja o mowie nienawiści  (SSR H. Dumanowska- Łosin)

 1 klasa z 7-8 klasy szkoły podstawowej lub liceum

SALA 312

GODZ. 10.30- 12.00

udział w rozprawie karnej (SSR J. Mierzwa),

90 osób z klas 7-8 szkoły podstawowej lub liceum;

SALA 32B

GODZ. 10.00-11.00

pogadanka o mediacji (SSR T. Skrzypkowska) jedna klasa 7-8 szkoły podstawowej lub liceum

 

 

 

SALA 21

GODZ. 10.00-12.00

symulacja rozprawy cywilnej przygotowana przez uczniów pod kierunkiem sędziego (SSR J. Jank) – konieczny wcześniejszy kontakt nauczyciela i uczniów z sędzią  – klasa szkoły średniej lub 7/8 szkoły podstawowej

SALA 312

GODZ. 10.00-12.00

symulacja rozprawy przygotowana przez uczniów klasy patronackiej IUSTITIA z IX LO w Gdyni,

60 osób z klas 5-6 szkoły podstawowej

SALA 130

GODZ.10.00-11.00

pogadanka o mediacji (SSR T. Skrzypkowska) jedna klasa 7-8 szkoły podstawowej lub liceum

SALA 15

GODZ. 10.00-12.00

symulacja rozprawy cywilnej przygotowana przez uczniów pod kierunkiem sędziego (SSR M. Żelewskiej) – konieczny wcześniejszy kontakt nauczyciela i uczniów z sędzią

klasa szkoły średniej lub 7/8 szkoły podstawowej

11.00-12.00 SALA 2

GODZ. 11.00-12.00

pogadanka z dziećmi o prawie rodzinnym (SSR M. Matusiak) – klasa III SP nr 6 w Gdyni

j.w SALA 130

GODZ. 11.30-13.00

Udział w rozprawie karnej (SSR I. Rudek) 90 osób z klas 7-8 szkoły podstawowej lub liceum

j.w j.w
12.00- 13.00 SALA 312

GODZ.12.30-13.30

symulacja rozprawy na kanwie „Kopciuszka” przygotowana przez sędziów,

90 osób z klasy 5-6 szkoły podstawowej

SALA 312

GODZ. 12.00- 13.30

udział w rozprawie karnej (SSR J. Mierzwa),

90 osób z klas 7-8 szkoły podstawowej lub liceum;

 

j.w SALA 312

GODZ. 12.00-12.50

symulacja rozprawy (sekr. A. Sierzputowska)

2 klasy z I-II klasy szkoły podstawowej

SALA 130

GODZ. 12.00-13.30

symulacja rozprawy przygotowana przez uczniów klasy patronackiej IUSTITIA z II LO w Gdyni,

60 osób z klas 5-6 szkoły podstawowej

13.00-14.00   SALA 312

GODZ. 13.30-14.30

Prezentacja o mowie nienawiści  (SSR M. Szeleźniak)

1 klasa z 7-8 klasy szkoły podstawowej lub liceum.

  SALA 312

GODZ. 13.00-13.50

symulacja rozprawy (sekr. A. Sierzputowska)

2 klasy z I-II klasy szkoły podstawowej

SALA 130

GODZ. 13.45-14.30

symulacja rozprawy (sekr. J. Rejman)

2 klasy z I-II klasy szkoły podstawowej

 

OPROWADZANIE:

 

  1. Oprowadzanie klas po sądzie (SSR M. Warecka) – jedna klasa szkoły podstawowej godz. 11.30- 12.30 Poniedziałek

 

2 razy po jednej klasie szkoły podstawowej godz. 10.00- 11.00 i 11.30-12.30 Wtorek, Środa, Piątek

 

  1. Oprowadzanie klas po sądzie (SSR E. Nawara) – jedna klasa szkoły podstawowej godz. 09-00- 10.00 Poniedziałek

 

2 razy po jednej klasie szkoły podstawowej godz. 10.30- 11.30 i 12.00-13.00 Środa, Czwartek, Piątek

 

 

Program Internetowy Dni Edukacji Prawnej w Wolters Kluwer Polska. A w nim:

 

Premiera filmowej bajki „O królewnie, która zniosła wszystkie prawa” – już 13 marca.

 

WEBINAR

 

13 marca godz. 12.30  „Jak przeciwdziałać hejtowi i dyskryminacji”.

 

Rozmowa Patrycji Rojek-Socha z Prawo.pl z mec. Aleksandrą Ejsmont, realizującą m.in. projekt #Spotkaniazparagrafem, w którym podejmowane są m.in. prawne problemy mowy nienawiści, stalkingu, czy cyberprzestępczości. SPRAWDŹ!

 

Cykl „Bliżej Prawa”

 

Artykuły opisują i wyjaśniają prawne aspekty zagadnień, które dotyczą niemal każdego z nas m.in. postępowanie pacjenta w sytuacji błędu medycznego, koronawirusa – COVID – 19, w kontekście  pracy zdalnej, inicjatyw obywatelskich i budżetu partycypacyjnego jak również wiele innych:.

 

– Spadki i darowizny w rodzinie

 

– Jak korzystać z ulgi prorodzinnej w PIT

 

– Co warto wiedzieć o pracy zdalnej (koronawirus!)

 

– Kiedy opłaca się złożyć wniosek o emeryturę

 

– Koszty sądowe – za jakie sprawy zapłacimy więcej

 

– Odpowiedzialność za nieprawdziwe opinie/oceny w sieci

 

– Kiedy lepiej założyć jednoosobowa firmę, a kiedy – spółkę

 

– Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – o czym pamiętać, na co uważać

 

– Zamiast narzekać na urzędy, lepiej działać – inicjatywy obywatelskie, budżet partycypacyjny itp.

 

– Jak powinien postępować pacjent w sytuacji błędu medycznego – jak najlepiej zabezpieczyć swoje prawa

 

– Jakich badań można domagać się od lekarza rodzinnego

 

– Stop hejt

Wywiady

 

O prawach zwierząt i nie tylko – z adwokat Karoliną Kuszlewicz

Rozmawia: Krzysztof Sobczak

 Obejrzyj nagranie 

 

Rozmowa z prof. Piotrem Tuleją, konstytucjonalistą, redaktorem naukowym komentarza do Konstytucji RP

Rozmawia: Krzysztof Sobczak

 Obejrzyj nagranie 

Rabat na książki

Tylko w dniach 13-17 marca 25% rabatu  na wybrane książki prawnicze https://www.profinfo.pl/dzien-edukacji-prawnej

2019

5 z 7

Dzień Edukacji Prawnej obchodzony jest 15 marca 2019. Celem wydarzenia jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Strona wydarzenia na Facebooku ->

 

RELACJE Z OBCHODÓW DNI EDUKACJI PRAWNEJ 2019

 

Przedstawiamy podsumowanie relacji z Dnia Edukacji Prawnej, które ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Akcja nie odbyłaby się gdyby nie współpraca przedstawicieli Okręgowych i Rejonowych Sądów, szkół, wolontariuszy, partnerów oraz wszystkich lokalnych stowarzyszeń i instytucji, które pomogły w popularyzowaniu wiedzy prawnej wśród młodzieży.

 

BEŁCHATÓW

CZĘSTOCHOWA

KATOWICE

OLSZTYN

OPOLE

OKRĘGI KOSZALIŃSKI I SZCZECIŃSKI

NYSA

SZCZECIN

RADOM

RACIBÓRZ

TRÓJMIASTO

WARSZAWA – SĄD NAJWYŻSZY

WROCŁAW

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z DNIEM EDUKACJI PRAWNEJ 2019

 

 

BIAŁYSTOK

  • wizyta sędziów w 3 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
  • dwie szkoły średnie i jedna podstawowa w tym dniu będą w Sądzie Rejonowym brać udział w rozprawach karnych ,cywilnych i prawa pracy;
  • na jednej z rozpraw będą brać udział studenci z Uniwersytetu w Białymstoku

 

CHORZÓW

  • I LO im. Juliusza Słowackiego, ul. Dąbrowskiego 36, 41-500 Chorzów – inauguracja cyklu szkoleń dotyczących Mowy nienawiści – osoby prowadzące red. Marek Czyż i psycholog Alicja Lizurej

 

CZĘSTOCHOWA

  •      15 marca 2019 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie
    • godz. 9.30 – wizyta dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 – obejrzenie sali rozpraw, gabinetu sędziego, „Niebieskiego Pokoju”
    • godz. 15 – Dzień Otwarty – dla chętnych grup młodzieży szkół ponadpodstawowych, obejrzenie sali rozpraw, gabinetu sędziego, „Niebieskiego Pokoju”, biura obsługi interesanta, dla chętnych – mini-konkurs wiedzy prawnej.

GDAŃSK – Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej 1-5 kwietnia 2019 r.

http://www.gdansk.so.gov.pl/sites/default/files/pages/files/5-ptep_-_program.pdf
GORZÓW WIELKOPOLSKI

  • Symulacja rozprawy – Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim
  • Konkurs plastyczny – ,,Jak wygląda sprawiedliwość?”

 

KRAKÓW

  • Spotkania dla młodzieży z sędziami – wstępnie brak lokalizacji z uwagi na brak zgody prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie

OLSZTYN

  •     W dniach 11-15 marca 2019 r. spotkania dla młodzieży w Sadzie Rejonowym w Olsztynie, ul. Dąbrowszczaków 44
    • Symulowana rozprawa – Proces Wilka
    • Spotkanie na temat Mediacji Rówieśniczej – z mediatorem Anną Zielińską-Turek

 

OPOLE

  • W Dniu Edukacji Prawnej 15 marca 2019 r. wezmą udział sądy na Opolszczyźnie – wśród nich Sąd Okręgowy w Opolu, Sąd Rejonowy w Opolu, Sąd Rejonowy w Prudniku,  Sąd Rejonowy w Oleśnie, Sąd Rejonowy w Nysie.
    Planowane jest, jak co roku, przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w formie spotkań sędziów z uczniami wszystkich typów szkół, połączonych ze zwiedzaniem sądów. Przewidziane są również symulacje rozpraw z udziałem uczniów.
  • Opolska Kafejka Prawna – 18 marca 2019 r. Symulacja rozprawy sądowej – Restauracja Venezia, ul. Opolska 13 w Opolu WIĘCEJ ->

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

  • Spotkanie dla uczniów szkoły średniej – Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim

RADOM

  • Zajęcia dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, temat: „Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości”.
    Uczniowie VII LO zwiedzą budynek Sądu Rejonowego oraz wezmą udział w rozmowie na tematy związane z prawem.

 

RACIBÓRZ

W ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej w dniu 15 marca 2019 roku Sąd Rejonowy w Raciborzu organizuje:

  • wizyty dzieci i młodzieży szkolnej w Sądzie Rejonowym, w ramach których odbędą się spotkania z sędziami, spotkania z mediatorami, udział w rozprawach oraz zwiedzanie budynku Sądu,
  • wykład w ramach cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do…”, realizowany przez Sąd Rejonowy w Raciborzu we współpracy z Biblioteką Publiczną w Raciborzu pt. „Dziedziczenie-to warto wiedzieć”, Biblioteka Publiczna w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12, godz. 18.00
    Kolejne wydarzenia w ramach cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do…” :

    • 26 kwietnia 2019 r. – wykład o mediacji rówieśniczej, szkolnej i oświatowej
    • 23 maja 2019 r. – wykład z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości

 

SZCZECIN/ŁOBEZ

  • Sąd Rejonowy w Łobzie – w dniu 15 marca 2019 r. cykl spotkań sędziów z uczniami oraz zajęcia dla przedszkolaków.
  • Symulacja rozprawy karnej – przestępstwo stalkingu i groźby
  • Wizyty sędziego Arkadiusza Krupy w szkołach w Bełczbej i w Dobrej, celem przeprowadzenia zajęć dla młodzieży.

 

TORUŃ

  • 22 marca 2019 r. symulacja rozprawy karnej, dwie edycje dla uczniów szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół średnich– Sąd Rejonowy w Toruniu

 

WAŁCZ

  • 13 marca 2019 roku wizyta w sądzie dzieci ze SP nr 5 w Wałczu, połączona ze zwiedzaniem budynków sądu oraz rozmową z sędzią na temat wymiaru sprawiedliwości, jego organów i zasad funkcjonowania
  • 14 marca 2019 roku – uczestnictwo uczniów klasy II z II LO w Wałczu w charakterze publiczności  w rozprawie sądowej – cywilnej,
  • 15 marca 2019 roku – wizyta w sądzie dzieci z klasy I SP nr 2 w Wałczu, połączona ze zwiedzaniem budynków sądu i rozmową z sędzią na temat roli dziecka jak świadka, praw i obowiązków dzieci,
    •  przeprowadzenie Rejonowego Konkursu Wiedzy Prawnej,
    • uroczyste wręczenie nagród laureatom Rejonowego Konkursu Wiedzy Prawnej i Rejonowego Konkursu Artystycznego nt. „Sprawiedliwość w moich oczach”
  • 18 marca 2019 roku – wizyta w sadzie dzieci ze SP w Karsiborze połączona ze zwiedzaniem budynków sądu i symulacją rozprawy karnej,
  • 22 marca 2019 roku spotkanie kuratora zawodowego z młodzieżą w SZ nr4 RCKU w Wałczu na temat dozoru elektronicznego,
  • 5 kwietnia 2019 roku spotkanie sędziego z młodzieżą w SZ nr4 RCKU w Wałczu na temat odpowiedzialności nieletnich,
  • 12 kwietnia 2019 roku – wizyta w sądzie dzieci ze SP w Różewie, ze zwiedzaniem budynków sądu i rozmową z sędzią na temat Konstytucji RP.

 

WARSZAWA

  • Sąd Najwyższy – kontynuacja symulacji procesu Wilka – 15 marca 2019 r.
  • Symulowane rozprawy:
    • Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie, ul. Kocjana 3 w Warszawie – 15 marca 2019 r.
    • Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ul. Ogrodowa 51 A w Warszawie – 15 marca 2019 r.
    • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Woli Rębkowskiej, ul. Długa 90 – inauguracja cyklu szkoleń dotyczących Mowy nienawiści – osoby prowadzące red. Sławomir Matczak i sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda – 14 marca 2019 r.
  • 22 marca 2019 r. wizyta młodzieży w Sadzie Najwyższym.

 

WROCŁAW

  •  15 marca 2019 r. godz. 10.00 inscenizację rozprawy karnej, w której wystąpią uczniowie – Sąd Okręgowy we Wrocławiu
  • Debata dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pt. Mowa nienawiści zabija?Wzorem ubiegłych lat spodziewamy się ok. 100 uczestników. Wydarzenia odbędą się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

 

WYDARZENIA PARTNERÓW

WOLTERS KLUWER

  1. Cykl artykułów „Bliżej Prawa”
    Artykuły opisują i wyjaśniają prawne aspekty zagadnień, które dotyczą niemal każdego z nas tj. formalności związane z rekrutacją do przedszkoli, rozwód a prawo do dzieci, firma w domu, spadki i darowizny, prawo pracy, sprzedaż mieszkania, egzekucja komornicza i wiele innych.
    2. Bezpłatne szkolenia:
    -Opodatkowanie sprzedaży mieszkań po zmianach 15.03.2019 godz. 10:00 ZAPISZ SIĘ->
    -Jak założyć działalność gospodarczą i jaką formę wybrać? 15.03.2019 godz. 12:00 ZAPISZ SIĘ ->
    3. Konkurs filmowy dla młodzieży ->
    4. Rabat 20% na książki prawnicze
    Więcej informacji ->

2018

6 z 7

DZIEŃ EDUKACJI PRAWNEJ 2018

dep.JPG

15 marca obchodzony będzie po raz drugi Dzień Edukacji Prawnej, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” (SSPI), a współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” (FEPI). Jego celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania obywateli tematyką prawa, a przede wszystkim przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Główny nurt wydarzeń organizowanych przez regionalne sądy powszechne oraz oddziały Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA ukierunkowany jest na dzieci i młodzież, ale również dorośli znajdą intersujące propozycje. W wielu sądach odbędą się spotkania z sędziami, radcami prawnymi i adwokatami, symulacje rozpraw, wykłady i dyskusje na temat zagadnień prawnych oraz instytucji wymiaru sprawiedliwościpokazy mediacji, konkursy krasomówcze i artystyczne, debaty oksfordzkie oraz inne interesujące działania – zostanie m. in. ogłoszony konkurs skierowany do młodzieży, który zostanie rozstrzygnięty w Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 23 maja. Dzień Edukacji Prawnej będzie okazją do  podsumowania działań prowadzonych wcześniej przez środowisko sędziowskie  oraz wytyczenia planów na przyszłość.

Program partnerów, którymi w tym roku są Wolters Kluwer PolskaFundacja Court Watch Polska oraz Fundacja ProPublika wzbogaca ofertę interesujących wydarzeń edukacyjnych. Uczestnicy spotkań w wybranych sądach będą mieli możliwość udziału w grze planszowej „Prawopolis”, przygotowanej i prowadzonej przez wolontariuszy i pracowników Fundacji Court Watch Polska. Fundacja Court Watch Polska jest organizacją działającą na rzecz zbliżenia do siebie sądów i społeczeństwa. Od 2016 roku prowadzi Program Edukacji Prawnej w szkołach w całej Polsce. Fundacja używa interaktywnych narzędzi edukacyjnych. Więcej informacji pod adresem: courtwatch.pl/program-edukacji-prawnej/

W dniach poprzedzających Dzień Edukacji Prawnej, Fundacja ProPublika wraz z Fundacją ELEMENTARZ oraz Stowarzyszeniem Sędziów Polskich IUSTITIA, rozpoczęła realizację projektu edukacji obywatelskiej pt. „Po co nam sądy?” w ramach którego sędziowie przeprowadzą spotkania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych na terenie 5 województw, przekazując im podstawową wiedzę na temat prawa oraz wymiaru sprawiedliwości. W kolejnym kroku projektu uczniowie odwiedzą pobliskie sądy, uczestnicząc w inscenizacjach rozpraw oraz zwiedzając gmachy sądowe. W ramach projektu przeprowadzone będą dwa konkursy tematyczne – plastyczny oraz literacki.

 

W organizację  Dnia Edukacji Prawnej włączyło się także  największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska, które na co dzień podejmuje działania upowszechniające wiedzę prawną zarówno wśród prawników, jak też specjalistów różnych dziedzin.  Już od 12. Marca z okazji Dnia Edukacji Prawnej na stronie www.lex.pl prezentowany będzie cykl artykułów „Bliżej prawa”, podejmujących tematy prawne interesujące obywateli, takie m. in. jak: formalności związane z rekrutacją do przedszkoli, rozwód a prawo do dzieci, firma w domu, spadki i darowizny, prawo pracy – nowości, formalności przy sprzedaży mieszkania, jak postępować przy egzekucji komorniczej i wiele innych. 15 marca odbędą się webinary przybliżające tematykę uprawnień rodzicielskich oraz prowadzenia firmy w domu. Ponadto dla szkół planowana jest emisja nagrania lekcji prawa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wykorzystania na zajęciach WOS-u, a książki z zakresu prawa dostępne na stronie www.profinfo.pl będą tańsze aż o 20%. Szczegóły na stronie: www.dep.wolterskluwer.pl

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Szczegółowy Program obchodów Dnia Edukacji Prawnej realizowanych przez SSPI

BIAŁA PODLASKA

– O godzinie 9.00 Pan Prezes Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej Roman Zazula dokona uroczystego otwarcia Dni Edukacji Prawnej, następnie zostanie przeprowadzonych szereg prelekcji przez sędziów, kuratorów, prokuratora oraz asystenta sędziego, dla uczniów szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

– Został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów klasy III szkoły podstawowej ,,Z wizytą w Sądzie”, z którego prace zostaną wywieszone w holu głównym gmachu budynku Sądu.

– Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej odwiedzi 150 uczniów.

 

BIAŁYSTOK

– 10 sędziów uda się do wybranych szkół podstawowych gimnazjum i szkół średnich z prelekcją w dniu 15 marca 2018r. Dzieciom i młodzieży szkolnej w ramach tych spotkań poza czasem na dyskusje zostaną rozdane długopisy z napisem SSP Iustitia oraz słodycze. Młodszym uczniom zostanie zaprezentowany film o sądzie. Rozdamy też książki LEX APTECZKA, które nasz oddział dostał podczas zjazdu w Mszczonowie w tym roku i które w ramach promocji zamówiliśmy sami jako oddział we wcześniejszym czasie.

– ponadto w DNIU Edukacji Prawnej planujemy zorganizować dla młodzieży zwiedzanie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Deklarują w ramach prelekcji swój udział mediatorzy i adwokaci;

– planujemy, aby Departament Edukacji w urzędzie miejskim w Białymstoku ogłosił konkurs fotograficzny.

 

BYDGOSZCZ

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

– zorganizowanie spotkań młodzieży z sędziami w szkołach tego dnia lub w innym dogodnym uzgodnionym terminie.

– zorganizowanie wyjścia uczniów do sądu celem udziału w rozprawach tego dnia lub w innym dogodnym uzgodnionym terminie.

– udział w spotkaniu z sędziami ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oraz prezentacja filmu z przebiegu rozprawy karnej. W ramach tego spotkania zapoznanie się z historią Sądu Okręgowego w Bydgoszczy .

Spotkanie jest zaplanowane 15.03.2018 w godzinach 13.00-15.00 w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy sala 224. Podczas spotkań poruszymy tematy z zakresu prawa, zaproponujemy rozwiązanie kazusów, odpowiemy na uprzednio przygotowane pytania.

 

TRÓJMIASTO

III Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej (12-16 marca 2018 roku)

Współorganizatorzy – Sąd Okręgowy w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Gdańsku, pomorskie korporacje prawnicze.

SO w Gdańsku

 

Program:

  • 1) 12 marca (poniedziałek):

– Mediacje rówieśnicze – pokaz i omówienie – P. Katarzyna Stryjek – 9.00 i 10.00 (335) dwie edycje;

– symulacja rozprawy cywilnej (101) – dwie edycje 10.00 i 12.00

– symulacja rozprawy karnej (101) – dwie edycje  – 11.00, 13.00

 

  • 2) 13 marca (wtorek)

– symulacja rozprawy cywilnej (101) – dwie edycje 10.00 i 12.00

– symulacja rozprawy karnej (101) – dwie edycje  – 11.00, 13.00

– Spotkanie Pani sędzi Ewy Ważny z dyrektorami szkół ponadpodstawowych Godzina 11 – 13 sala 335

 

  • 3) 14 marca (środa)

– Debata „Sądy w mediach – doświadczenia polskie i niemieckie”

 

  • 4) 15 marca (czwartek)

– Dzień Otwarty w SO w Gdańsku (wizyty uczniów na rozprawach karnych),

 

  • 5) 16 marca (piątek)

– Finał Pomorskiego Tygodnia Wiedzy o Prawie.

 

  • 6) Równolegle w tygodniu od 12-16 marca 2018 roku:
  • 1) wizyty sędziów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli innych korporacji prawniczych w szkołach;
  • 2) wizyty uczniów w sądach na rozprawach karnych;
  • 3) wizyty w sądzie lub szkolenie dla nauczycieli szkół;
  • 4) wizyty sędziów, adwokatów i radców prawnych w domach opieki, klubach seniorów – koordynują adwokaci i radcowie prawni;
  • 5) Propozycje sądów rejonowych – symulacje w dużych sądach.

 

WARSZAWA

Wykłady i prezentacje dla uczniów LO prowadzone z wykorzystaniem Apteczki Prawnej w następujących sądach:

  1. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie
  2. Sąd rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

– prezentacja gry PRAWOPOLIS przez wolontariuszy Court Watch

  1. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie

 

Sąd Okręgowy w Warszawie:

– oprowadzanie po budynku Sądu Okręgowego w Warszawie

– wykład dla uczniów prowadzony przez sędziego Sądu Okręgowego

– prezentacja gry PRAWOPOLIS przez wolontariuszy Court Watch

 

Sąd Najwyższy w Warszawie

– oprowadzanie uczniów po budynku sądu

– spotkanie z sędziami Sądu Najwyższego

– prezentacja/wykład o historii Sądu Najwyższego

– prezentacja prezesa Court Watch o celach Fundacji i prezentacja gry PRAWOPOLIS

 

WROCŁAW

Zaplanowane wydarzenia w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu:

– Debata Oksfordzka na temat:

„Ta izba twierdzi, że w Polsce istnieje społeczeństwo obywatelskie”

– symulowana rozprawa karna z udziałem uczniów szkół średnich

– spotkanie uczniów z sędziami formuła „Uczniowie pytają, sędziowie odpowiadają”

 

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim

– dwie symulowane rozprawy z udziałem uczniów szkół średnich

– spotkanie sędzia w uczniami na terenie szkół średnich

 

OPOLE

Planowane jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w formie spotkań sędziów z uczniami wszystkich typów szkół, połączonych ze zwiedzaniem sądów. Przewidziane są również symulacje rozpraw z udziałem uczniów.

Spotkania odbędą się w następujących sądach:

  • Sąd Rejonowy w Opolu
  •         Sąd Rejonowy w Prudniku
  • Sąd Rejonowy w Brzegu
  • Sąd Rejonowy w Głubczycach
  •       Sąd Rejonowy w Kluczborku
  • Sąd Rejonowy w Olesnie
  • Sąd Rejonowy w Nysie
  • Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu
  • Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich

 

 

POZNAŃ

Sąd Rejonowy Nowe Miasto i Wilda

– całodzienne spotkanie z sędziami, referendarzami, asystentami i sekretarzami na terenie sądu

– prezentacja na temat „Systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”

 

– konkurs prawniczy, w którym nagrodami będą Apteczki Prawne

 

RADOM

Sąd Rejonowy w Radomiu:

– spotkanie uczniów szkół średnich z uczniami – wykład na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

 

KATOWICE

– zajęcia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pszczynie – temat Korzystanie z Internetu

 

WAŁCZ

Sąd Rejonowy w Wałczu

– konkurs wiedzy prawniczej w LO,
– wizytę uczniów z II kl LO w sądzie, rozmowa z Panem Prezesem i udział w rozprawie,
– wizyta dzieci z przedszkola – sześciolatków w sądzie, rozmowa z sędzią, wizyta w pokoju przesłuchań małoletnich,
– wizyta uczniów VII kl. szkoły podstawowej w sądzie, rozmowa z sędzią, symulowana rozprawa na temat zgłoszony przez dzieci.

ZIELONA GÓRA

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

– konkurs dla młodzieży ponadgimnazjalnej na esej na temat: „Czy prawo jest zawsze sprawiedliwe i czy zasada dura lex sed lex powinna obowiązywać w każdej sytuacji niezależnie od okoliczności”, którego wyniki zostaną ogłoszone w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości

-udział uczniów w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze

 

SZCZECIN

  1. W ramach Dnia Edukacji Prawnej sędziowie sądów szczecińskich odwiedzą dwanaście szczecińskich szkół średnich, przybliżając uczniom pracę sądów i ich rolę w demokratycznym państwie oraz prezentując przydatne, zwłaszcza w kontakcie z sądem, zagadnienia z rożnych dziedzin prawa. Rozdane zostaną płócienne  torby okolicznościowe. Uczniowie jednej ze szkół szkoły zostali zaproszeni do udziału w rzeczywistych rozprawach, po których nastąpi omówienie ich przebiegu z sędziami.
  2. W ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej, z tygodniowym opóźnieniem w dniu 22 marca 2018r. Prezes S.O. oraz oddział szczeciński Iustitii organizuje pierwszą część projektu „Mediacje rówieśnicze w szkołach ponadgimnazjalnych Szczecina”. Bezpośrednim celem projektu jest przeszkolenie mediatorów szkolnych – dwóch uczniów z każdej szkoły. Mediacja rówieśnicza przeciwdziała agresji, promuje rozwiazywanie konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy, natychmiast, poprzez wspomaganie dialogu.

KOSZALIN

15 marca 2018 r. w Sądzie Rejonowym w Koszalinie odbędzie się Dzień Edukacji Prawnej,  w którym wezmą udział  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (I LO im. Stanisława Dubois, II LO im. Władysława  Broniewskiego oraz Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema). W  tym dniu odbędą się pokazowe rozprawy,  w trakcie których  uczniowie pod przewodnictwem sędziego, po wstępnym przygotowaniu merytorycznym,  będą mogli wcielić się w role procesowe (sędziego, oskarżonego, prokuratora, obrońcy, nieletniego, powoda, pozwanego, pełnomocnika), według z góry ustalonego scenariusza.

MYŚLIBÓRZ

Od 15 marca 2018 roku i w kolejnych trzech terminach w Sądzie Rejonowym w Myśliborzu  będą odbywały się Dni Edukacji Prawnej, w ramach których zorganizowano dzień otwarty sądu połączony ze zwiedzaniem sali rozpraw, archiwum, sekretariatu i gabinetu sędziego.  Dla wszystkich poziomów wiekowych dzieci i młodzieży odbędzie się prelekcja na temat,, Struktury i organizacji wymiaru sprawiedliwości ” a ponadto 3 konkursy plastyczne,, Sąd oczami dziecka” dla klas 0 -3,,, Sąd przyjazny szkole” dla klas 4-8 oraz konkurs na plakat kolejnej edycji DEP w 2019 roku dla uczniów szkół średnich. Udział w DEP zgłosiło 14 szkół i przedszkoli dla 1691 uczniów i wychowanków.

GRYFINO

15 marca 2018r. odbędą się w sądzie zajęcia dla młodzieży w wieku od 13 do 18 roku życia z trzech szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach tych zajęć planowana jest symulacja końca rozprawy, gdzie młodzież wygłosi mowy końcowe i wyda rozstrzygnięcie w sprawie, w której wcześniej uczestniczyła w realnej rozprawie jako publiczność. Oprócz tego młodzież zwiedzi sąd, spotka się z sędziami, otrzyma informacje o funkcjonowaniu sądownictwa i miejscowego sądu.

ŁOBEZ

W ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej odbędą się dwa spotkania sędziów z młodzieżą gimnazjalną zarówno w szkole jak i w sądzie, w trakcie których planowane jest m.in. przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej.

2017

7 z 7

RELACJE Z OBCHODÓW DNIA EDUKACJI PRAWNEJ
15 marca 2017 r. 

 

Przedstawiamy podsumowanie relacji z Dnia Edukacji Prawnej, które ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Akcja nie odbyłaby się gdyby nie współpraca przedstawicieli Okręgowych i Rejonowych Sądów,  szkół, wolontariuszy Fundacji Court Watch oraz wszystkich lokalnych stowarzyszeń i instytucji, które pomogły w popularyzowaniu wiedzy prawnej wśród młodzieży.

 

Wiadomości ogólnopolskie:

http://wiadomosci.onet.pl/

http://przystanekplanszowka.pl

 

Warszawa

http://warszawa.tvp.pl/

http://warszawa.tvp.pl/

http://warszawa.onet.pl/

http://www.rp.pl/

 

Wrocław

http://www.radiowroclaw.pl

http://www.wroclaw.pl

 

Opole

https://opole.tvp.pl

http://www.pomologia.pl

 

Kielce

http://www.tvswietokrzyska.pl

 

Katowice

http://www.radio.katowice.pl

http://www.katowice-zachod.sr.gov.pl

 

Białystok

http://bialystok.wyborcza.pl

 

Olsztyn

http://olsztyn.tvp.pl/

http://gazetaolsztynska.pl/

http://gwarminska.pl

 

Zielona Góra

http://www.gazetalubuska.pl

 

Gdynia

http://www.gim11gdynia.pl

 

Gorzów Wielkopolski

http://gorzow.wyborcza.pl/

 

Nowy Sącz

https://sadeczanin.info

http://www.dziennikpolski24.pl/

https://www.nowy-sacz.info/

https://sadeczanin.info/

 

Oleśno

http://www.nto.pl/

 

Brzeg

http://radio.opole.pl/

 

Piotrków Trybunalski

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl

http://www.dzienniklodzki.pl/

 

Zgorzelec

http://lo.zgorzelec.org

 

Bełchatów

http://belchatow.naszemiasto.pl

 

Skarżysko-Kamienna

http://www.mickiewicz.net

 

Tarnobrzeg

https://www.facebook.com/ZSPnr3BUDOWLANKATarnobrzeg/

 

Tarnowskie Góry

http://www.tgory.sr.gov.pl/index.php?id=324&id2=318

 

 

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ
15 marca 2017 r. 

 

1. Oddział w Białystoku 

1. Warsztaty z mediacji prowadzone przez mediatorów – weźmie w nich udział młodzież z czterech Liceów Ogólnokształcących. Odbędą się cztery tury warsztatów – w godzinach 10:00, 11:00, 12:00, 13:30 – na sali rozpraw nr XXX. Temat mediacji jest szczególnie aktualny, zaś wprowadzanie młodzieży w sztukę polubownego rozstrzygania sporów – wyjątkowo ważne.

2. Debata na temat „Co to jest niezawisłość sędziowska?”, którą poprowadzi Pan Kamil Niewiński – pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku na Wydziale Prawa. Weźmie w niej udział młodzież z trzech Liceów Ogólnokształcących w liczbie 80 – 90 osób. Zaczynamy o godzinie 10:00 w Sali konferencyjnej Sądu Rejonowego w Białymstoku.

3. Konkurs plastyczny dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej pod tytułem „Prawa dziecka   oczami dzieci”. Zwycięskie prace będą nagrodzone i wyeksponowane w holu Sądu Rejonowego w Białymstoku.

4. Konkurs na esej pod tytułem „Konstytucja? A po co ?” adresowany do młodzieży licealnej. W dniu 15 marca 2017 roku konkurs zostanie rozstrzygnięty i nastąpi wręczenie nagród.

5. Wizyty sędziów i mediatorów w szkołach zainteresowanych taką formą przekazania podstawowej wiedzy na temat prawa. Tego typu akcje prowadzone są przez sędziów od wielu lat, a w roku szkolnym 2016/2017 realizowane są między innymi w ramach porozumienia w sprawie ,,LEX apteczka Białystok” zawartego między Prezydentem Miasta Białegostoku a Stowarzyszeniem Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Białymstoku.

6. W ramach współpracy Sądu z Fundacją Court Watch Polska będzie prezentowana gra edukacyjna ,,Prawopolis”. Rozgrywka odbędzie się przy sześciu stolikach.

2. Oddział w Białej Podlaskiej 

W dniu 15 marca 2017 r.  godzinie 9.00 Pan Prezes Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej sędzia Sądu Okręgowego Jerzy Daniluk dokona uroczystego otwarcia Dni Edukacji Prawnej;

– następnie zostanie przeprowadzonych szereg prelekcji przez sędziów, kuratora, prokuratora oraz asystenta sędziego, dla uczniów szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych;
– dla uczniów klasy III szkoły podstawowej został ogłoszony w tym dniu konkurs plastyczny pt. ,,Z wizytą w Sądzie”, z którego prace zostaną wywieszone w holu głównym gmachu budynku Sądu.

Na terenie Sądu będą również nadesłane przez państwa plakaty. Ogólnie w naszym Sądzie będzie gościło 160 uczniów. Oczywiście z przebiegu tego dnia będzie również dostępna dokumentacja fotograficzna.

3. Oddział w Gdańsku – Pomorski Tydzień Edukacji

http://www.gdansk.so.gov.pl/pomorski-tydzien-edukacji-prawnej-2017

– mediacje rówieśnicze
– symulacja rozprawy cywilnej
– symulacja rozprawy karnej
– „Erystyka w życiu prawnika”  konkurs krasomówczy
– rekonstrukcja XVIII wiecznego procesu czarownic – 15 marca 2017 r.
– Dzień otwarty w Sądzie Okręgowym w Warszawie – 16 marca 2017 r.
– Debaty oxfordzkie – 17 marca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Tczewie:

W dniu 13 marca 2017 r. w budynku Sądu Rejonowego w Tczewie zostanie przeprowadzony Turniej. Zaproszone do udziału zostały cztery drużyny z następujących szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, Liceum z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w Tczewie, Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Janusza Pasierba w Pelplinie.

Tematy do debaty przedstawiają się następująco:

1. Życie w państwie bez prawa jest możliwe.
2. Przestrzeganie prawa jest obowiązkiem każdego obywatela.
3. Prawa jednostki można ograniczyć na rzecz społeczeństwa.
4. Trybunał Konstytucyjny jest potrzebny.

Sąd Rejonowy w Sopocie:

– dzień otwarty w sądzie, zwiedzanie budynku i poznanie jego historii
– udział uczniów w rozprawach karnych

5. Oddział w Gorzowie

– zajęcia na terenie Sądu Rejonowego w Gorzowie prowadzone wspólnie z PR, Okręgową Izbą Radców Prawnych i Radą Adwokacką
– udział uczniów w symulowanych rozprawach
– spotkania z uczniami na terenie szkół.

6. Oddział w Katowicach

Sąd Rejonowy Katowice Zachód

– spotkania z uczniami
– konkurs wiedzy prawniczej
– gra „Prawopolis” wspólnie z fundacją Courtwatch

7. Oddział w Nowym Sączu

http://www.nowy-sacz.so.gov.pl/dzien-edukacji-prawnej-w-sadzie-okregowym-w-nowym-saczu,new,mg,1.html,438

1. Konkurs wiedzy o państwie i prawie dla młodzieży licealnej.

2. Wystąpienia zaproszonych gości:

a)    Gdzie szukać wiarygodnych informacji o prawie? (Sędzia Bartosz Łopalewski)
b)    Prawnik XXI wieku, czyli kto? (doradca restrukturyzacyjny Tomasz Kania)
c)    Jak rozwiązywać problemy prawne? (mediator Andrzej Brzeziński).

3. Prezentacja gry edukacyjnej „Prawopolis” opracowanej przez Fundację Watch Court Polska (ambasador Fundacji Konrad Sikorski).

 

8. Oddział w Olsztynie

– przygotowanie broszury dot. prawa ubezpieczeń
– wręczenie nagród dla autorów opracowania graficznego broszury
– udział uczniów w rozprawach edukacyjnych

9. Oddział w Opolu

– dzień otwarty w sądach: w Opolu, Strzelcach Opolskich, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Brzegu, Prudniku, Oleśnie, Głubczycach
– dzień otwarty w Sądzie Okręgowym w Opolu
– wykłady dla uczniów
– udział w symulowanych rozprawach
– oprowadzanie po budynkach sądów, prezentacje „niebieskiego pokoju”

 

10. Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

– w dniu 15 marca roku – wizyta klasy gimnazjalnej i klasy ponadgimnazjalnej w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie – udział w sesji prowadzonej przez sędziego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oraz udział w spotkaniu z sędziom poświęconym przybliżeniu charakteru pracy sędziego uczniom

– w dniu 16 marca 2016 roku – wizyta dwóch klas szkół ponadgimnazjalnych w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Tryb. – udział w rozprawie w sprawie karnej prowadzonej przez sędziego II Wydziału Karnego.

 

11. Oddział w Poznaniu

Sąd Rejonowy w Nowym Mieście

– w dniu 15 marca będzie Sąd odwiedzi łącznie 180 osób – dla każdej grupy po 30 osób planujemy około 60 minutową prezentację ze slajdami i filmikiem;
– Zwiedzanie budynków sądu (obok nas jest zabytkowa siedziba SR Starego Miasta, dodatkowo będzie wizyta w niebieskim pokoju, w areszcie sądowym

Sąd Rejonowy we Wrześni

– spotkania z uczniami, wykład z prawa rodzinnego
– udział w rozprawie.

 

12. Oddział w Radomiu:

– konkurs plastyczny dla szkoły podstawowej
– wizyta uczniów w Sądzie Okręgowym – 3 klasy LO
– wizyty studentów w Sądzie Okręgowym
– zajęcia prowadzone przez sędziów w szkołach średnich.

 

13. Oddział w Suwałkach

Sąd Rejonowy w Olecku:
– spotkania sędziów w szkołach ponadpodstawowych – prezentacja zawodów prawniczych
– wizyta uczniów w sądzie

 

14. Oddział w Szczecinie

Sąd Rejonowy w Gryfinie
– spotkania sędziów z uczniami LO, wykłady

 

15. Oddział Tarnowskie Góry

http://www.tgory.sr.gov.pl/index.php?id=11&zoom=105

– W dniu 15 marca 2017 r. planowana jest w tut. Sadzie wizyta dwóch klas tarnogórskich szkół ponadgimnazjalnych  – I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowskich Górach oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowskich.
– Młodzież wraz z wychowawcami najpierw będzie zwiedzać tut. Sąd (dowie się jak załatwić sprawę w sądzie, pozna działanie podstawowych komórek sądu, zapozna się z pracą sędziów i urzędników), następnie będzie uczestniczyć w charakterze publiczności w rozprawach a potem spotka się z Prezesem Sądu i wysłucha prelekcji o Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach by na koniec przystąpić do konkursu sprawdzającego zdobytą w tym dniu wiedzę.
– W kwietniu i maju tut. Sąd planuje także lekcje w tych dwóch liceach z których będzie młodzież (temat: Podstawowe zasady prawa oraz zawody prawnicze).

16. Oddział Warszawski 

Sąd Okręgowy w Warszawie

Plan wydarzeń w dniu 15 marca 2017 r.

– 10:00 – 11:00 wycieczka po budynku sądu z przewodnikiem p. Owsianym (dla 4 klas)
– 11:10 – 12:30 symulacja rozprawy karnej (dla 4 klas)
– 12:40 – 13:40 gra „Prawopolis” dla 2 klas (poprowadzą wolontariusze CourtWatch
– 12:40-13:40 w sali 400 i wykład dla 2 klas (poprowadzi Dziekan ORA w Warszawie – p. Mikołaj Pietrzak) w sali  376 (w części praskiej)
– 13:50 – 14:50 gra „Prawopolis” dla 2 klas  (poprowadzą wolontariusze CourtWatch)

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli

– zajęcia z Apteczką Prawną – 3 klasy LO i 1 klasa gimnazjum
– oprowadzanie po budynku sądu – niebieski pokój, tzw. dołek, sala narkotykowa
– uczestnictwo w rozprawach karnych i cywilnych
– zajęcia z kryminalistyki prowadzone przez studentów uczelni Łazarskiego

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza

– zajęcia z Apteczką Prawną – 2 klasy szkół ponadpodstawowych
– oprowadzanie po budynku sądu – niebieski pokój, tzw. dołek, sala narkotykowa
– uczestnictwo w rozprawach cywilnych i karnych

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe:

– cykl spotkań i wykładów dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Apteczką Prawną

 

17. Oddział Wrocław

– debata dla młodzieży ponadgimnazjalnej dla około 100 uczniów (będzie reprezentowanych 10 szkół) – „Czy Sądy są powszechne” – Sąd Okręgowy we Wrocławiu
– emisja w Radiu Wrocław debaty studyjnej z udziałem uczniów XIII LO we Wrocławiu
– w miesiącu marcu (również w dniu 15 marca) zajęcia dla łącznie 6 klas LO i Gimnazjum w ramach programu edukacji prawnej

 

18. Oddział Zielona Góra 

Sąd Rejonowy w Zielonej Górze

a) III LO im. Kotarbińskiego, ul. Strzelecka 9, zajęcia: 15.03.2017r. godz. 11.40-13.20 poprowadzi SSR w Zielonej Górze (2 lekcje) i 16.03.2017r. godz. 13.30-14.15 poprowadzi SSO w Zielonej Górze
b) V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego, ul. Św. Kingi 1, zajęcia: 14.03.2017r. godz. 12.15,
c) VII LO im. J. Dąbrowskiego, ul. Wyspiańskiego 21, zajęcia: 17.03.2017r. godz. 12.50-13.35 poprowadzi SSR w Krośnie Odrzańskim.
d) wizyta uczniów III klasy Gimnazjum w Zielonej Górze – zajęcia z uczniami poprowadzi SSO w Zielonej Górze.

Sąd Rejonowy w Nowej  Soli

– LO im. K.K. Baczyńskiego ul. Gimnazjalna 9, zajęcia: w dniach 13-17.03.2017 roku

SR Krosno Odrzańskie

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Broniewskiego, ul. Szkolna 1 zajęcia: 17.03.2017r. godz. 9.00-9.45 poprowadzi SSR w Krośnie Odrzańskim.

SR Gubin

– Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Piastowska 26 zajęcia: 15.03.2017r. godz. 10.55 poprowadzi SSR w Krośnie Odrzańskim.

SR Sulechów

– LO im. W. Pileckiego ul. Licealna 10 zajęcia: 13.03.2017r. godz. 8.00-8.45 poprowadzi SSR w Świebodzinie,
– Zespół Szkół w Sulechowie nr 3 Gimnazjum zajęcia: 14.03.2017r. godz. 10.30-11.15 poprowadzi SSO w Zielonej Górze.
– wizyta uczniów Zespołu Szkół w Sulechowie, Szkoła Podstawowa w VI Zamiejscowym Wydziale Karnym w Sulechowie – zajęcia z uczniami poprowadzi SSR w Świebodzinie.

SR Świebodzin

– I LO im. H. Sienkiewicza, Park Chopina 2 zajęcia: 16.03.2017r. godz. 12.45-13.30 poprowadzi SSR w Świebodzinie.

SR Żary 

– zajęcia z uczniami szkoły ponadgimnazjalnej przeprowadzi SSR w Żarach Mariusz Chmal w okresie od 13-17.03.2017 r.

SR Żagań 

– zajęcia z uczniami LO im. S. Banacha przeprowadzi SSR w Żaganiu w okresie od 13-17.03.2017r.

SR Wschowa

– I LO Ogólnokształcące im. T. Zana ul. Matejki 1 zajęcia: 13.03.2017r. godz. 11.40-12.25 poprowadzi SSR we Wschowie.