Na znak udziału w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości przypnij fioletową wstążeczkę.
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone corocznie w Europie 23 maja w rocznicę śmierci sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień upamiętnienia bezkompromisową w dążeniu do sprawiedliwości postawę sędziego Falcone oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy.
Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.
Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi rozwieszane są w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach i na stronach internetowych sądów, na kariatydach w Sądzie Najwyższym.
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2020 r.
Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz udziału w zajęciach WOS on-line ze znakomitymi sędziami i dziennikarzem, 25. Maja. Symbolem tego Dnia jest fioletowa wstążeczka przypięta do ubrania.
#DzieńWymiaruSprawiedliwości; #DWS; ⤵⤵️⤵️
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości organizują po raz kolejny Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA i Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA!
W czasach pandemii i izolacji trudno jest przeprowadzić bezpośrednie spotkania w sądach, co było planowane z już okazji Dnia Edukacji Prawnej – 13 marca. Ten Dzień miał być obchodzony pod hasłem przeciwdziałania mowie nienawiści – STOP HEJT!, ale z powodu COVID-19 został przeniesiony na Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Niestety w dalszym ciągu trwa sytuacja izolacji i wszystkie nasze działania muszą być przeniesione do Internetu.
Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale lekcje z ?WOS odbędą się online w:
poniedziałek 25 maja od godz. 9:00 – tak, aby udział w lekcji mógł stanowić element ?edukacji zdalnej.
W tym roku, wracamy tematycznie do najważniejszych zasad ustrojowych, czyli Konstytucji i niezależności sędziów oraz rozmawiamy o zagrożeniach płynących z mowy nienawiści w Internecie.
Zajęcia poprowadzą:
- sędzia Paweł Juszczyszyn – 25 maja, godz. 9:00
- sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel – 25 maja, godz. 10:30
- dziennikarz Sławomir Matczak „Hejt STOP!” – 12:00 – 25 maja, godz. 12
⤵️⤵️⤵️
Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu Facebookowym (fb.me/sedziowie) lub wysyłając maila na adres fundacja@iustitia.pl
Lekcje będą transmitowane na Facebooku Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, organizatorów tego święta.